Účinné protažení…

Strečink je metoda, která slouží k protažení svalů s tendencí ke zkrácení, bolestivých stavů pohybového aparátu a celkové relaxaci svalstva. Postupem času se tato metoda začala využívat i ve fyzioterapii a dnes slouží nejen sportovcům, ale i lidem trpícím bolestmi pohybového aparátu. Velkou výhodou této metody je jeho malá náročnost na čas a vybavení. Ke správnému provádění strečinku potřebujete pouze dostatek prostoru a pohodlné oblečení. Strečink využívá přesně definovaných poloh jednotlivých cviků a vlastního dechu k protažení svalu.

Strečink pomáhá regeneraci

Pro aktivního sportovce je správný strečink nezbytnou součástí jeho tréninkového programu. Strečink urychluje regeneraci po sportovním výkonu, zároveň připravuje na další výkon. Každý pohyb potřebuje správně natažený sval, pokud při pohybu bude sval zbytečně zkrácený, nemůže dojít ke správnému provedení pohybu a tím snížení sportovního výkonu.

Odstraňuje bolest

Techniky strečinku využíváme i prevenci, nebo léčbě bolestivých stavů pohybového aparátu. Pomocí strečinku zmenšujeme působení tzv. trigger points ve svalech (bolestivý bod ve svalu). Pomocí protažení dochází k rozvolnění, protažení a odstranění bolesti v příslušném regionu.

Naše metoda

Metoda Svena Soelveborna je jedna z často používaných metod a používají ji i terapeuti KINEOS fyziocentrum. Často je také známa pod pojmem PIR (Post Izometrická Relaxace – relaxace po napnutí svalu), v rehabilitaci se často setkáte se zdrobnělinou Pirky.

Metoda je rozdělena na 3 fáze, při kterých se střídá izometrická kontrakce (sval při stahu nemění svoji délku) svalu s relaxací, proto název Post Izometrická Relaxace

Zásady správného strečinku

  1. soustředění (sám na sebe, na cvičení, na svalovou skupinu), uvědomění si svého tělesného schématu
  2. zachování principu přímky – protažení a uvolnění vnitrní energie dochází optimálně v osách (v pozicích charakteru přímivých cvičení)
  3. uvědomění si fiktivní nebo skutečné opory – umožňuje lépe vnímat jednotlivé fáze a pozice protažení, pomáhá udržovat rovnováhu
  4. pravidelné dýchání a aktivní zdůrazněný výdech

Výhody strečinku