Dětské nohy

V september 26th, 2011, zveřejěno v: Ortopedické vložky, Podiatrie by Komentáre vypnuté na Dětské nohy

Při narození nejsou kosti nohou Vašeho dítěte ještě plně vyvinuty a jsou tvořeny chrupavkami. Jak nohy rostou, chrupavky se začínají měnit v kost a nohy se posilují a prodlužují. Dětské nohy nejsou miniaturní podobou dospělých nohou, jsou kratší, mají širší tvar a kuželovitě se zužují k patě. Většina dětí se rodí s plochou nohou, nemají vytvořeny klenby a mají silnou ochranou tukovou vrstvu. Dětské nohy rostou velmi rychle. Faktem je, že dosáhnou poloviční velikosti své budoucí nohy během prvního roku života, ale budou se i nadále vyvíjet až do mládí.

Dětské nohy vypadají roztomile a atraktivně, ale je důležité si uvědomit, že jsou velmi měkké a flexibilní, tudíž náchylné k poškození. Příliš velký tlak může mít vliv na tvar nohy dítěte. Bohužel silná ochranná vrstva tuku zamezí přenosu informace o bolesti a dítě nebude cítit žádnou bolest. Díky tomu Vy nemáte ani ponětí, že se dochází ke špatnému vývoji dětské nohy.

Výběr obuvi

Špatně vybrané (vyrobené) boty omezují nohy Vašeho dítěte a způsobují problémy nohou a deformace. Ujistěte se, že boty mají správný tvar, délku, šířku, hloubku a tvar pro nohy dítěte. V prvních měsících bude Vaše dítě odrůstat koupeným botám velice rychle, míra opotřebení není směrodatná pro kontrolu velikosti a rozhodnutí o koupi nových bot. Orientačně: Batolata vyžadují nové boty jednou za 2- 3 měsíce, malé děti (věk 24 36 měs.) každé 3-4 měsíce, děti starší 3 let jednou za 4 – 6měsíců.

Malé děti mají obrovskou zásobu energie a brzy začínají běhat, skákat, prolézat vším co na světě uvidí. Milují sportovní aktivity a chtějí se na nich podílet s ostatními. Jak na prevenci při sportu a pohybu.

–          zvažte nákup vhodných sportovních bot s ochranou nohou

–          ujistěte se že, dítě používá ochrannou výstroj doporučenou pro daný sport

–          povzbuzujte své dítě k dobrému rozcvičení před sportem, to pomůže snížit riziko zvýšeného svalového napětí a poškození měkkých tkání

–          snažte se přimět regenerovat a relaxovat po cvičení

Prevence

Nepředpokládejte, že Vaše dítě bude vědět, že má problém s nohama. Pamatujte, že se nohy dítěte díky měkkosti a pružnosti mohou mačkat, kroutit a jinak deformovat, aniž by si toho dítě všimlo. Pro orientaci použijte tyto body, které Vám umožní zjistit potenciální nebezpečí.

–          nohy dítěte nevypadají normálně, nebo máte podezření na deformaci

–          boty vypadají nerovnoměrně opotřebené, nebo se zdá, že je unosí příliš rychle

–          dítě si stěžuje na unavené nohy, nebo chodidla, budí ho noční křeče

–          chůze dítěte je nepravidelná? Chodí po špičkách, vbočuje se mu palec, jedna noha je delší, vbočují se mu kolena do tvaru X

–          během delší chůze často klopýtá

Při náznacích problému nebo Vašich pochybnostech kontaktujte fyzioterapeuta se specializací v péči o nohy (podiatrii).

KINEOS fyziocentrum využívá individuální vyšetření a přístup v léčbě a korekci vad dolních končetin.  Jako protetických pomůcek využíváme termoplastické vložky Formthotics ™. Pro Vaše děti jsou vyrobené vložky Formtohthics™ junior.

Komenáře jsou uzavřeny.