Blackroll®

V marec 27th, 2016, zveřejněno v: Používané metodiky by

Co je Blackroll®?

Blackroll® je moderní automasážní pomůcka, která je vhodná pro funkční trénink a manuální ošetření tkání (Self Myofascial Release – SMR).

Blackroll® byl vynalezen v roce 2007 Jürgenem Dürrem v Německu, na vývoji a zdokonalování se dále podílejí:

Dr. Robert Schleip – přední odborník na problematiku fascií a měkkých tkání

Dr. Lutz Graumann – sportovní lékař, ortoped (2003 – 2005 Lékař armádní sportovní akademie)

Blackroll® pomůcky umožňují lidem všech věkových kategorií a sportovních úrovní zlepšit flexibilitu, mobilitu, stabilitu a sílu prováděním jednoduchých cviků a aplikací automasáže. Zjednodušeně jde o „rolování“ vlastní vahou těla po pomůckách a nebo jejich „rolováním“ po povrchu těla.

BLACKROLL® pomůcky byly v roce 2009 oceněny prestižní cenou Physio prize za „Produkt s největším benefitem pro jeho uživatele“.

Blackroll physio award 2009

Blackroll physio award 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

číst dál


Naše ordinace nabízí komplexní péči po sportovních úrazech, která zahrnuje ranou péči i readaptaci na terén a návrat sportovce k aktivnímu sportu.

Sportovní trauma zahrnuje veškeré poškození svalové tkáně, které omezuje pro bolest sportovní výkon.

Druhy svalového zranění dle Durey-Rodineau

0 – jde o vratné poškození svalových vláken, bez poškození podpůrného aparátu

1 – nevratné poškození několika svalových vláken, není poškození podpůrné tkáně

2 – nevratné poškození většího počtu vláken a mírné poškození podpůrného aparátu spojené s edémem tkáně

3 – nevratné poškození velkého počtu svalových vláken, poškození podpůrného aparátu s přítomností hematomu

4 – utržení svalu od úponu, hematom

Léčba:

Protection Rest Ice Compression Elevation

Fyzioterapie

stabilizace segmentu

excentrická cvičení

Stanish protocol

taping

funkční trénink

pliometrické cviky

readaptace na terén

 

 

číst dál

Dětské nohy

V september 26th, 2011, zveřejněno v: Ortopedické vložky, Podiatrie by Komentáre vypnuté na Dětské nohy

Při narození nejsou kosti nohou Vašeho dítěte ještě plně vyvinuty a jsou tvořeny chrupavkami. Jak nohy rostou, chrupavky se začínají měnit v kost a nohy se posilují a prodlužují. Dětské nohy nejsou miniaturní podobou dospělých nohou, jsou kratší, mají širší tvar a kuželovitě se zužují k patě. Většina dětí se rodí s plochou nohou, nemají vytvořeny klenby a mají silnou ochranou tukovou vrstvu. Dětské nohy rostou velmi rychle. Faktem je, že dosáhnou poloviční velikosti své budoucí nohy během prvního roku života, ale budou se i nadále vyvíjet až do mládí.

Dětské nohy vypadají roztomile a atraktivně, ale je důležité si uvědomit, že jsou velmi měkké a flexibilní, tudíž náchylné k poškození. Příliš velký tlak může mít vliv na tvar nohy dítěte. Bohužel silná ochranná vrstva tuku zamezí přenosu informace o bolesti a dítě nebude cítit žádnou bolest. Díky tomu Vy nemáte ani ponětí, že se dochází ke špatnému vývoji dětské nohy.

Výběr obuvi

Špatně vybrané (vyrobené) boty omezují nohy Vašeho dítěte a způsobují problémy nohou a deformace. Ujistěte se, že boty mají správný tvar, délku, šířku, hloubku a tvar pro nohy dítěte. V prvních měsících bude Vaše dítě odrůstat koupeným botám velice rychle, míra opotřebení není směrodatná pro kontrolu velikosti a rozhodnutí o koupi nových bot. Orientačně: Batolata vyžadují nové boty jednou za 2- 3 měsíce, malé děti (věk 24 36 měs.) každé 3-4 měsíce, děti starší 3 let jednou za 4 – 6měsíců.

Malé děti mají obrovskou zásobu energie a brzy začínají běhat, skákat, prolézat vším co na světě uvidí. Milují sportovní aktivity a chtějí se na nich podílet s ostatními. Jak na prevenci při sportu a pohybu.

–          zvažte nákup vhodných sportovních bot s ochranou nohou

–          ujistěte se že, dítě používá ochrannou výstroj doporučenou pro daný sport

–          povzbuzujte své dítě k dobrému rozcvičení před sportem, to pomůže snížit riziko zvýšeného svalového napětí a poškození měkkých tkání

–          snažte se přimět regenerovat a relaxovat po cvičení

Prevence

Nepředpokládejte, že Vaše dítě bude vědět, že má problém s nohama. Pamatujte, že se nohy dítěte díky měkkosti a pružnosti mohou mačkat, kroutit a jinak deformovat, aniž by si toho dítě všimlo. Pro orientaci použijte tyto body, které Vám umožní zjistit potenciální nebezpečí.

–          nohy dítěte nevypadají normálně, nebo máte podezření na deformaci

–          boty vypadají nerovnoměrně opotřebené, nebo se zdá, že je unosí příliš rychle

–          dítě si stěžuje na unavené nohy, nebo chodidla, budí ho noční křeče

–          chůze dítěte je nepravidelná? Chodí po špičkách, vbočuje se mu palec, jedna noha je delší, vbočují se mu kolena do tvaru X

–          během delší chůze často klopýtá

Při náznacích problému nebo Vašich pochybnostech kontaktujte fyzioterapeuta se specializací v péči o nohy (podiatrii).

KINEOS fyziocentrum využívá individuální vyšetření a přístup v léčbě a korekci vad dolních končetin.  Jako protetických pomůcek využíváme termoplastické vložky Formthotics ™. Pro Vaše děti jsou vyrobené vložky Formtohthics™ junior.

číst dál

Bolesti zad a páteře (krční, hrudní a bederní)

VAS, LBP, lumbago, ischias, heksenšuš, radikulární syndrom, pseudoradikulární syndrom… Tyto všechny názvy jsou ve své podstatě synonymem bolestí zad. Většina těchto názvů se manifestuje bolestí, omezením pohybu, poruchou statiky páteře, zhoršením psychického stavu, pracovního/sportovního výkonu a omezením v soukromém životě. Dále je můžeme rozdělit na akutní a chronické bolesti zad tzn. jestli jde o nově vzniklé  obtíže (náhle), nebo dlouhodobě trvající obtíže.

Rozdílný charakter u těchto onemocnění má i bolest, která může být tupá vycházející ze svalů v oblasti páteře, křečovitá, pálivá/bodavá šířící se do končetin v přesně daných regionech, přenesená bolest (působí úplně na jiné části těla, než kde je lokalizovaný problém), ztráta citlivosti a nebo pocit ranní ztuhlosti.

Za vznikem bolestí zad stojí většinou multifaktoriální působení na organizmus (pohybový vývoj v dětství, sedavé zaměstnání, jednostranná zátěž, sdružená onemocnění, úrazy). Velký problém v začátcích onemocnění je bagatelizace problému (z námahy, stress, práce), ta může vyvrcholit až v degenerativní onemocnění páteře a chirurgické řešení. Degenerativní onemocnění vždy znamená změny na anatomické úrovni páteře, dochází ke špatné dynamice a statice páteřního sloupce a poškození okolních struktur (klouby, ploténky, nervy). Nejčastějším zástupcem je výhřez meziobratlové ploténky.

Příčiny bolesti zad:

  • funkční – jako důsledek chybné pohybové funkce svalového aparátu
  • anatomické – výhřez ploténky, stenóza páteřního kanálu, spondylolistéza, artrotické změny na drobných kloubech páteře

Bolest zad se snažíme řešit pomocí šetrných technik a přesně cílených cviků, která jsou stanovena na základě vyšetření funkčních změn organizmu. Cvičení má působit v místě problému, ale zároveň i na celý organizmus. Snažíme se o rychlé působení terapie a zároveň o dlouhodobý preventivní výsledek.

Co je whiplash injury neboli opěrkový syndrom?

Jedná se o zdánlivě nenápadné poranění, ke kterému dochází asi v 50 % případů všech dopravních nehod. Vzniká nejčastěji při automobilových kolizích způsobených čelním nebo zadním nárazem. Tomuto poranění jsou vystaveni jak samotní řidiči, tak i jejich spolujezdci. Další rizikovou oblastí pro vznik Whiplash Injury jsou sporty, při kterých může dojít k nárazu do hlavy, např. box, fotbal, hokej, lyžování nebo jízda na kole.

Při Whiplash Injury dochází k zhmoždění měkkých tkání v oblasti hlavy a šíje. Poškozen bývá hlavně svalově-vazivový aparát krční páteře. Různou míru pohmoždění vykazují také probíhající nervy, mícha a smyslové orgány.Vznikají mikroskopické trhlinky v okolí čelistního kloubu a hrtanových chrupavek. Pokud je náraz při dopravní nehodě silný a následný pohyb hlavy velmi prudký, může dojít i k vymknutí krčních obratlů nebo jejich nalomení. Zlomenina obratlů pak obvykle způsobí trvalé poškození míchy.

Nebezpečí a záludnost Whiplash Injury spočívá v tom, že se jeho příznaky nemusí projevit okamžitě.V prvních hodinách po nehodě mohou být příznaky „opěrkového syndromu“ zcela minimální. Pak nastupuje ztuhlost šíje, bolesti hlavy a celková nevolnost, dále se mohou objevit poruchy polykání, chrapot, dvojité vidění, závratě, nedoslýchavost nebo pískání v uších. Rentgenové vyšetření těsně po nehodě bývá často negativní.

Následky Whiplash Injury se mohou objevit až s odstupem několika týdnů i měsíců, nejsou vzácné i případy, kdy se příznaky objevily až s ročním odstupem. Správná a včasná diagnostika „opěrkového syndromu“ může výrazně snížit množství pacientů s trvalými následky tohoto poranění. Proto je třeba vždy věnovat pozornost celému mechanismu dopravní nehody a cíleně se dotazovat všech účastníků na možné poranění šíje a měkkých tkání hlavy.


číst dál

Jane Fonda cvičí na Redcord

V marec 30th, 2010, zveřejněno v: Uncategorized by

Známá herečka zásadně cvičí na Redcord systému.

číst dál