Bolesti Achillovy šlachy

achilles-tendonitis-1Achillova šlacha spojuje velké anatomické struktury (m. triceps surae), které vykonávají významnou biomechanickou úlohu v procesu stoje a chůze. Triceps surae zajišťuje stabilitu, supinaci během kontaktu a středního postoje nohy, při odvíjení chodidla přispívá ke zvednutí paty a prstů. Díky těmto parametrům je Achillova šlacha predisponována pro akutní nebo chronické poranění. Problémy s Achillovou šlachou jsou často způsobeny nadměrnou pronací nebo supinací chodidla (nadměrně klenutá noha, plochá noha). Mechanicky vznikají během ADL aktivit, sportu a ve všech věkových skupinách.

Onemocnění 

  • částečná, úplná ruptura 
  • burzitidy
  • tendinitidy
  • retrokalaneální ostruha (Haglundova nemoc)

Léčba

Ortopedické zhodnocení s posouzením nutnosti chirurgické intervence, popř. nastavení NSAID  léčby (osvědčily se kombinace per orálních a mastí) pro potlačení zánětu. Vyšetření fyzioterapeutem se specializací v podiatrii pro zhodnocení stability stoje, chůze a postavení nohy (pronační/supinační postavení). Hlavní terapeutickým prostředekm jsou individuálně zhotovené stélky Formthotics, které zohledňují individuální požadavky klienta a jeho aktivit. Dále kontrola obuvi a doporučení její vhodnosti. V rámci fyzioterapie nastavení správné léčby a pohybových stereotypů včetně doporučení ohledně bezpečného tréninku.

Stélky

Formthotics stélky umožňují účinnou léčbu problémů s Achillovou šlachou, stélky umožňují zmírnění až korekci hyperpronace/supinace a tím snížit napětí na dekonfigurované noze s vybočením paty. Formthotics stélky ovlivňují rozsah, rychlost pohybu Achillovy šlachy během dopadu. Podporují normální kontakt a zpomalení pohybu bez svalového přetížení. Zvýšení stability stoje , umožňuje Tricepsu vykonávat méně práce a dojde ke zvýšení aktivity přdní části nohy během impulsu.

Reference

Nonoperative Treatment of Midportion Achilles Tendinopathy: A Systematic Review
Robert A. Magnussen, MD, Warren R. Dunn, MD, MPH, and A. Brian Thomson, MD